JAK PRAWIDŁOWO OKREŚLIĆ ROZMIAR STÓPKI DZIECKA?

03-01-2018

Każdy rodzic chciałby zapewnić swojemu dziecku jak najwygodniejsze obuwie, co nie zawsze jest łatwym zadaniem. W przypadku kupna pierwszych butów musimy się zdać tylko na siebie – roczne dziecko nie będzie w stanie określić, czy konkretny fason nie uciska jego stópek. Tymczasem źle dobrane obuwie może szybko odbić się na zdrowiu maluszka, w skrajnych przypadkach doprowadzając nawet do deformacji. Warto zatem zapoznać się z praktycznymi wskazówkami, jak określić rozmiar stópki rocznego dziecka. Należy także pamiętać, że w zależności od producenta obuwie dziecięce może podlegać nieco innej rozmiarówce.

Jak mierzyć stopy rocznego dziecka?

Zanim zdecydujemy się na konkretne buty dziecięce, należy dokładnie zmierzyć stopy maluszka. Można posłużyć się miarką krawiecką, ale lepiej po prostu zdjąć miarę z odrysowanego schematu, co zapewni nam dokładniejszy wynik. W tym celu wystarczy postawić pociechę na kartce papieru, dokładnie obrysowując kształt stópek. Dziecko nie powinno mieć złączonych nóżek, istotne jest także ich równomierne obciążenie. Rozmiar stópki rocznego dziecka mierzy się od końca piętki do czubka najdłuższego palca.

U większości dzieci jest to kciuk, ale nie jest to regułą, co należy mieć na uwadze. Trzeba także pamiętać o możliwych rozbieżnościach pomiędzy obiema stópkami. W takiej sytuacji obuwie dziecięce dobieramy, kierując się długością dłuższej stópki. Otrzymana wartość nie jest decydująca – musimy do niej dodać zapas około jednego centymetra. W ten sposób upewnimy się, że buty dziecięcenie będą uciskać maluszka, gwarantując mu poczucie luzu. Rozmiar stópki rocznego dziecka najczęściej jest uzależniony od wzrostu pociechy, chociaż nie jest to regułą.

Jak wybrać rozmiar obuwia dla rocznego dziecka?

Standardowy rozmiar stópki rocznego dziecka może oscylować w granicach 18-23 – takie rozmiary udostępnia nam między innymi znana marka Emel specjalizująca się w produkcji obuwia dla najmłodszych pociech. Warto jednak zaznaczyć, że oznaczenia numerów obuwia mogą różnić się w zależności od producenta oraz kraju pochodzenia. Dla przykładu, w niektórych krajach obwiązuje numeracja calowa lub sztychowa. W przypadku kupowania obuwia za granicą, koniecznie należy zapoznać się z udostępnianymi tabelkami dotyczącymi rozmiarów. Jeśli zaś chodzi o buty dziecięce kupowane w stacjonarnym sklepie, warto sprawdzić, czy paluszki dziecka znajdują się w odpowiedniej odległości od ścianki obuwia.

W przypadku krytych fasonów jest to o wiele trudniejsze zadanie – wówczas można kierować się długością wkładki. Należy jednak zaznaczyć, że położenie stópki jest zależne nie tylko od rozmiaru samej podeszwy, ale także od charakteru cholewki.

Aktualny rozmiar stópki rocznego dziecka zawsze jest decydujący w wyborze pierwszych roczków. Za małe obuwie będzie uciskać palce maluszka, przyczyniając się do dyskomfortu. Nie można również kupować butów „na zapas” – zbyt luźne obuwie także może deformować stopę. Jeśli dodamy do długości stopy wartość jednego centymetra, zapewnimy dziecięcym nóżkom optymalną przestrzeń, dzięki której obuwie nieco dłużej sprawdzi się w swojej roli.

Jak zmierzyć rozmiar stópki i dobrać rozmiar obuwia? Instrukcja krok po kroku - tutaj